ورق استیل


ورق استیل یا فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) ورقی از مقاطع فلزی می باشد که از ترکیب فلز خالص استیل با سایر عنصر ها تولید می شود و خاصیت فلزی قابل توجهی دارد.ورق استیل با مقدار عناصر آلیاژی زیاد توانایی مقاومت به خوردگی در دما بالا و اتمسفر خورنده را دارند. ورق استیل غالبا به دو شکل رولی و ورقه ای در دسترس می باشند، از ویژگی ورق استیل می توان به براقی، سطح صاف و صیقلی، زیبایی، عدم زنگ زدگی یا خوردگی آن ها با گذشت زمان اشاره کرد.

استنلس استیل

  

استیل آلیاژی از پایه آهن است و کمتر از ۲% دارای کربن می باشد. بسته به مقدار و نوع دیگر عنصر موجود در آن خواص مکانیکی مثل شکل پذیری و سختی معین می گردد. یکی از عنصر هایی که برای ساخت آلیاژ استیل استفاده شده و در طی یک فرآیند شیمیایی به آهن افزوده می شود، کربن می باشد. کربن تا مقدار ۲ درصد مجاز به افزودن به آهن است. همچنین سایر موادی که برای تولید استیل به فلز آهن اضافه می گردد، همگی در کنار هم در ویژگی کلی استیل نقش دارند و نسبت ترکیبی آن ها با فلز آهن، آن ویژگی ها را به تبع تغییر می دهد.
کربن به تنهایی سبب ایجاد مقاومت در استیل می شود و عناصر دیگر هم غالبا موجب ایجاد خاصیت انعطاف پذیری در استیل ها می گردند.

تولید ورق استیل

ورق استنلس استیل در ایران تولید نمی شود. واردات ورق استیل در گذشته از ژاپن، آلمان و آمریکا صورت می گرفت، اما امروزه واردات آن بیشتر از کشور چین، آفریقای جنوبی و تایوان انجام می شود.
ورق استیل اغلب در ابعاد ۱*۲ متر و ابعاد ۱/۲۵*۲/۵۰ متر و ابعاد ۱/۲۲*۲/۴۴ متر و ابعاد ۳*۱/۵ متر و ابعاد ۱/۵*۶ متر و ابعاد ۲*۶ متر عرضه و تولید می گردند.
وزن ورق استیل استنلس تابع وزن آهن است و به واسطه ترکیب با عنصر هایی نظیر کروم، عدد چگالی استیل ۷/۸ می باشد. به عنوان نمونه وزن یک برگ ورق ۲ میل ۳۰۴، با ابعاد ۲*۱ متر در حدود ۳۱ کیلوگرم است.
ورق استیل از ضخامت ۳۵ صدم میل تا ۲۰ میل قابل عرضه است.

عوامل ضد زنگ بودن ورق استیل

ورق استیل هنگامی ضد زنگ می باشد که حداقل حاوی ۱۰/۵% (ده و نیم درصد) کروم باشند. بعد از ترکیب کروم با اکسیژن هوا، اکسید کروم تشکیل شده که این اکسید کروم باعث تشکیل لایه ای روی استیل می شود. این لایه دیده نمی شود اما سبب می شود که ارتباط بین فلز و هوا قطع شده و استیل سالم بماند.
مقادیر بیشتر کروم و همچنین بعضی دیگر از عنصر موجود در آلیاژ مانند نیکل و مولیبدن سبب تقویت این لایه شده و این خاصیت ضد زنگ بودن ورق استیل را ارتقا می دهد.

نکاتی از ورق استیل

ورق استیل (فولادی که زنگ نمی‌زند) کاربرد زیادی در صنایع گوناگون بر حسب میزان استحکام و مقاومت دارد. ورق استیل در کارخانه‌ ساخت فولاد طراحی و تولید می‌شوند در صنایع مختلفی چون مکانیکی، الکتریکی، کشاورزی و … مورد استفاده قرار داده می شوند. ورق استیل را می‌توان ورق استینلس استیل نیز نام‌گذاری نمود.
در هر صنعت، باید ورق استیل را متناسب با نیاز آن تغییر شکل داد، که البته بر همین اساس قیمت ورق استیل نیز تغییر می کند. این تغییر شکل را خم کاری ورق استیل می‌نامند. ورق استیل دارای سه سری کلی به گرید ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ می باشد.
شما عزیزان می توانید برای خرید ورق استیل و اطلاع از قیمت ورق استیل با شماره تلفن درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.